Misja Fundacji

Ten, kto do końca przejdzie drogę doświadczenia,
wraca znów do codzienności.
Willigis Jäger

Celem Fundacji jest więc promowanie praktyki uważności, a szczególnie medytacji zen, poprzez pokazanie możliwości łączenia duchowości Wschodu i Zachodu.

Ogród zen w Benediktushof, miejsce powstania linii zen Pusta Chmura.

Praktyka obecności, proponowana w ramach założonej przez Willigisa Jägera laickiej linii zen „Pusta Chmura”, jest  przystosowana  do codziennego życia współczesnego człowieka i daje możliwość doświadczenia wglądu w Rzeczywistość bez konieczności rezygnacji z życia rodzinnego i  zawodowego. Jej podstawą jest doświadczenie, że wgląd w istotę rzeczy jest dostępny każdemu człowiekowi – niezależnie od jego religii, kultury czy światopoglądu.

Nasze zrozumienie zachodnio –wschodniej mądrości bazuje również na
philosophia perennis
(łac.  filozofia wieczysta)
, która przejawia się w integralnym sposobie myślenia i działania. Istotną częścią tej wizji jest dialog ze współczesną nauką, jak i integracja działań gospodarczo – polityczno – społecznych.

Willigis Jäger, mistrz zen, założyciel linii zen Pusta Chmura

Pragniemy tworzyć platformę do spotkań, wymiany,  dyskusji oraz poszukiwania miejsc, gdzie spotyka się duchowość z psychoterapią, kulturą, nauką , biznesem i  codziennym życiem.

Kontynuując i rozwijając dorobek Willigisa, Fundacja promuje uważne, świadome i odpowiedzialne życie oraz otwartość na drugiego człowieka, inne wyznania i kultury. Jednocześnie zwraca szczególną uwagę na integrację ciała, psychiki i ducha, jako istotnego elementu profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego.

Film nakręcony z okazji  X jubileuszowego Sesshin ZEN Linii  Pusta Chmura w Antoniowie, organizowanemu przez Fundację Mądrość Wschodu i Zachodu.