Kurs „Wprowadzenie do Zen”

17-19 listopada 2023  |  Dojo Stara Wieś

Kiedy siedzę, nie ma żadnej innej osoby,
ale to nie znaczy, że was ignoruję.

Jestem całkowicie jednym z każdym
istnieniem w świecie zjawisk.

A więc kiedy siedzę, wy siedzicie;
wszystko siedzi ze mną.

To jest nasz zazen.
Kiedy wy siedzicie, wszystko siedzi z wami.
/Shunryu Suzuki/

Prowadzenie: Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen  | Zapisy: 694-463-015, kontakt@jagerfundacja.pl

Czym jest zen?

Zen nie pojawił się w historii ludzkości z dnia na dzień. Jest procesem wielokulturowym, który na przestrzeni wieków czerpał inspirację z różnych tradycji, nurtów duchowych oraz doświadczeń różnych osób. Co więcej, proces poprzez który zen jest wyrażany, nie ma końca i trwa do dziś dnia.

Zazen – sercem praktyki

Sercem treningu zen jest zazen, a istotą zazen – postawa obecności, czyli bycie jednym z tym momentem, kiedy umysł nie wytwarza jeszcze narracji konstruującej i podtrzymującej istnienie poczucia „ja jestem”. To właśnie ten moment, kiedy przy pełnej świadomości możemy „zapomnieć siebie”.

.

Poczuj atmosferę Sesshin
(film zrealizowany z okazji X Sesshin ZEN w Antoniowie)

Dlaczego praktykujemy zen?

Ponieważ istnieje tylko TERAZ: przeszłość już minęła, a przyszłość jeszcze nie pojawiła się. One istnieją tylko poprzez nasze myśli. Tymczasem rzeczywistość po prostu JEST.

Czego doświadczysz podczas Kursu?

• Przekonasz się, że każdy z nas posiada umiejętność bycia w Teraźniejszości, ponieważ wszystko zawsze już nią jest poprzez sam fakt istnienia.
  • Poznasz najważniejsze aspekty ćwiczenia zazen oraz będziesz miał okazję do praktykowania pod okiem mistrza zen.
  • Przekonasz się czy ta Droga jest właśnie dla Ciebie oraz jak wplata się w codzienność.
  • Kolejnym krokiem może być przeniesienie praktyki zen, a więc Obecności i bycia jednym z tym-co-jest w codzienność, a także pogłębiania treningu.

Program Kursu „Wprowadzenie do Zen”

18.00 Kolacja
19.00 Wykład „Wstęp do zen”
19.30 Zazen. Praktyczne wprowadzenie do zazen.
21.00 Zakończenie dnia

5.15 Pobudka
5.45 Kinhin (szybkie chodzenie)
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Historia zen od początków do dzisiaj“
10.30 Zazen i rozmowy osobiste
12.30 Obiad
14.30 Kinhin
15.00 Zazen
16.00 Przerwa
16.40 Ćwiczenia fizyczne
17.00 Zazen
18.00 Kolacja
19.30 Zazen
20.00 Pytania i dyskusja

5.15 Pobudka
5.45 Kinhin
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Zen i codzienność. Co to znaczy ćwiczyć zen w XXI wieku?”
10.30 Pytania i dyskusja
11.30 Zazen
12.30 Obiad i koniec
/rundy zazen trwają maksymalnie 15 minut/

Alexander Poraj-Żakiej
Mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, doktor teologii. Oficjalny następca Willigisa Jägera.
Obecnie dyrektor Centrum Rozwoju Osobistego, Uważności i Medytacji Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który jest jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.

Mentor i doradca biznesu. Pracował w koncernie Böhringer Ingelheim, w firmie consultingowej Pape AG w Monachium oraz jako prezes sieci Klinik Psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie.
Współtwórca trzech Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu – niemieckiej, hiszpańskiej i polskiej.

Prowadzi wykłady, kursy i warsztaty w całej Europie. Autor książek poświęconych praktyce zen oraz coachingowi.
Ojciec dwóch dorosłych córek.

Dojo Stara Wieś – jedno z miejsc kursu Wprowadzenie do ZEN

Informacje organizacyjne

Kurs rozpoczyna się w piątek kolacją o godz.18.00, a kończy w niedzielę obiadem o godz.12.30.

Dojazd własny (mapka, strona www ośrodka) Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia.

Opłata

Opłata w Oddechowie Urle obejmuje: kurs, zakwaterowanie w domkach z łazienką i aneksem kuchennym oraz pełne wyżywienie wegańskie (3 posiłki) w ciągu dnia; możliwość dopłaty do pokoju 1 osobowego (50 zł/dobę).

Opłata za kurs w 2022 roku – Oddechowo Urle

950 zł

Opłata w Dojo Stara Wieść obejmuje: kurs, zakwaterowanie w domkach z łazienką i aneksem kuchennym oraz pełne wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki) w ciągu dnia. Szczegóły zostaną podane w maju 2022.

Opłata za kurs w 2023 roku – Dojo Stara Wieś

około 1150 zł – pełna opłata /dokładna cena zostanie podana na początku roku 2023/

Zaliczka – 300 zł płatna do 2 tygodni od rezerwacji miejsca (bezzwrotna, może być jednorazowo przeniesiona na inny kurs lub sesshin). Pozostała kwota płatna na miejscu.

Nr konta:
Fundacja Mądrość Wschodu i Zachodu
IBAN: PL
SWIF: WBKPPLPP
opis przelewu: imię, nazwisko, Kurs Wprowadzenie do Zen, Urle 2022 lub Kurs Wprowadzenie do Zen, Dojo 2023

Zapisy oraz szczegółowe informacje

Agnieszka Bonar
mail agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl
tel. 694-463-015

„Jak medytować” 10 porad mistrza ZEN Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.