Kurs „Wprowadzenie do Zen”

Kurs „Wprowadzenie do ZEN”

27-30 września 2019

prowadzenie: Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen

Ośrodek Rozwojowy Oddechowo, Urle /70 km od Warszawy/

Kiedy siedzę, nie ma żadnej innej osoby,
ale to nie znaczy, że was ignoruję.

Jestem całkowicie jednym z każdym
istnieniem w świecie zjawisk.

A więc kiedy siedzę, wy siedzicie;
wszystko siedzi ze mną.

To jest nasz zazen.
Kiedy wy siedzicie, wszystko siedzi z wami.
/Shunryu Suzuki/

Czym jest zen?

Zen nie pojawił się w historii ludzkości z dnia na dzień. Jest procesem wielokulturowym, który na przestrzeni wieków czerpał inspirację z różnych tradycji, nurtów duchowych oraz doświadczeń różnych osób. Co więcej, proces poprzez który zen jest wyrażany, nie ma końca i trwa do dziś dnia.

Zazen – sercem praktyki

Sercem treningu zen jest zazen, a istotą zazen – postawa obecności, czyli bycie jednym z tym momentem, kiedy umysł nie wytwarza jeszcze narracji konstruującej i podtrzymującej istnienie poczucia „ja jestem”. To właśnie ten moment, kiedy przy pełnej świadomości możemy „zapomnieć siebie”.

Dlaczego praktykujemy zen?

Ponieważ istnieje tylko TERAZ: przeszłość już minęła, a przyszłość jeszcze nie pojawiła się. One istnieją tylko poprzez nasze myśli. Tymczasem rzeczywistość po prostu JEST.

Czego doświadczysz podczas Kursu?

• Przekonasz się, że każdy z nas posiada umiejętność bycia w Teraźniejszości, ponieważ wszystko zawsze już nią jest poprzez sam fakt istnienia.
  • Poznasz najważniejsze aspekty ćwiczenia zazen oraz będziesz miał okazję do praktykowania pod okiem mistrza zen.
  • Przekonasz się czy ta Droga jest właśnie dla Ciebie oraz jak wplata się w codzienność.
  • Kolejnym krokiem może być przeniesienie praktyki zen, a więc Obecności i bycia jednym z tym-co-jest w codzienność, a także pogłębiania treningu.

Program Kursu „Wprowadzenie do Zen”

27.09.2019 – piątek
18.00 Kolacja
19.00 Wykład „Wstęp do zen”
19.30 Zazen. Praktyczne wprowadzenie do zazen.
21.00 Zakończenie dnia

28.09.2019 – sobota
5.15 Pobudka
5.45 Kinhin (szybkie chodzenie)
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Historia zen od początków do dzisiaj“
10.30 Zazen i rozmowy osobiste
12.30 Obiad
14.30 Kinhin
15.00 Zazen
16.00 Przerwa
16.40 Ćwiczenia fizyczne
17.00 Zazen
18.00 Kolacja
19.30 Zazen
20.00 Pytania i dyskusja

29.09.2019 – niedziela
5.15 Pobudka
5.45 Kinhin
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Zen i codzienność. Co to znaczy ćwiczyć zen w XXI wieku?”
10.30 Pytania i dyskusja
11.30 Zazen
12.30 Obiad i koniec
/rundy zazen trwają maksymalnie 15 minut/

Alexander Poraj-Żakiej
Mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, doktor teologii. Oficjalny następca Willigisa Jägera.
Obecnie dyrektor Centrum Rozwoju Osobistego, Uważności i Medytacji Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który jest jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.
Coach i doradca biznesu. Pracował w koncernie Böhringer Ingelheim, w firmie consultingowej Pape AG w Monachium oraz jako prezes sieci Klinik Psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie.
Współtwórca trzech Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu – niemieckiej, hiszpańskiej i polskiej.
Prowadzi wykłady, kursy i warsztaty w całej Europie. Autor książek poświęconych praktyce zen oraz coachingowi.
Ojciec dwóch nastoletnich córek.

Informacje organizacyjne

Kurs rozpoczyna się w piątek kolacją o godz.18.00, a kończy w niedzielę obiadem o godz.12.30.

Dojazd własny (szczegóły na mapce). Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia.

Opłata

Opłata obejmuje: kurs, zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych w domkach z łazienką i aneksem kuchennym oraz pełne wyżywienie wegańskie (3 posiłki) w ciągu dnia

690 zł – rezerwacja miejsca do 30 kwietnia 2019
730 zł – rezerwacja miejsca po 30 kwietnia 2019

Zaliczka – 300 zł płatna do 2 tygodni od rezerwacji miejsca (bezzwrotna, może być jednorazowo przeniesiona na inny kurs lub sesshin). Pozostała kwota płatna do miesiąca przed kursem.

Nr konta: 78 1090 2398 0000 0001 1870 6487
Fundacja Mądrość Wschodu i Zachodu
IBAN: PL
SWIF: WBKPPLPP
opis przelewu: imię, nazwisko, Kurs Wprowadzenie do Zen, Warszawa wrzesień 2019

Zapisy oraz szczegółowe informacje

Agnieszka Bonar-Sadulska
mail agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl
tel. 694-463-015

„Jak medytować” 10 porad mistrza ZEN Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.