Kurs „Wprowadzenie do Zen”

11-13 października 2024  |  Ośrodek Oddechowo Urle (koło Warszawy)

Kiedy siedzę, nie ma żadnej innej osoby,
ale to nie znaczy, że was ignoruję.

Jestem całkowicie jednym z każdym
istnieniem w świecie zjawisk.

A więc kiedy siedzę, wy siedzicie;
wszystko siedzi ze mną.

To jest nasz zazen.
Kiedy wy siedzicie, wszystko siedzi z wami.
/Shunryu Suzuki/

Prowadzenie: Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen
Zapisy: +48 694 463 015
mail: , agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl

Czym jest zen?

Zen nie pojawił się w historii ludzkości z dnia na dzień. Jest procesem wielokulturowym, który na przestrzeni wieków czerpał inspirację z różnych tradycji, nurtów duchowych oraz doświadczeń różnych osób. Co więcej, proces poprzez który zen jest wyrażany, nie ma końca i trwa do dziś dnia.

Zazen – sercem praktyki

Sercem treningu zen jest zazen, a istotą zazen – postawa obecności, czyli bycie jednym z tym momentem, kiedy umysł nie wytwarza jeszcze narracji konstruującej i podtrzymującej istnienie poczucia „ja jestem”. To właśnie ten moment, kiedy przy pełnej świadomości możemy „zapomnieć siebie”.

Poczuj atmosferę Sesshin
(film zrealizowany z okazji X Sesshin ZEN w Antoniowie)

Dlaczego praktykujemy zen?

Ponieważ istnieje tylko TERAZ: przeszłość już minęła, a przyszłość jeszcze nie pojawiła się. One istnieją tylko poprzez nasze myśli. Tymczasem rzeczywistość po prostu JEST.

Czego doświadczysz podczas Kursu?

• Przekonasz się, że każdy z nas posiada umiejętność bycia w Teraźniejszości, ponieważ wszystko zawsze już nią jest poprzez sam fakt istnienia.
  • Poznasz najważniejsze aspekty ćwiczenia zazen oraz będziesz miał okazję do praktykowania pod okiem mistrza zen.
  • Przekonasz się czy ta Droga jest właśnie dla Ciebie oraz jak wplata się w codzienność.
  • Kolejnym krokiem może być przeniesienie praktyki zen, a więc Obecności i bycia jednym z tym-co-jest w codzienność, a także pogłębiania treningu.

Program Kursu „Wprowadzenie do Zen”

18.00 Kolacja
19.30  Wykład „Wstęp do zen”. Zazen. Praktyczne wprowadzenie do zazen.
21.00 Zakończenie dnia

5.15 Pobudka
5.45 Kinhin (szybkie chodzenie)
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Historia zen od początków do dzisiaj“
10.30 Zazen i rozmowy osobiste
12.30 Obiad
14.30 Kinhin
15.00 Zazen
16.00 Przerwa
16.40 Ćwiczenia fizyczne
17.00 Zazen
18.00 Kolacja
19.30 Zazen
20.00 Pytania i dyskusja

5.15 Pobudka
5.45 Kinhin
6.15 Zazen z komentarzem
7.30 Śniadanie
9.00 Zazen
9.30 Wykład „Zen i codzienność. Co to znaczy ćwiczyć zen w XXI wieku?”
10.30 Pytania i dyskusja
11.30 Zazen
12.30 Obiad i koniec
/rundy zazen trwają maksymalnie 15 minut/

Alexander Poraj-Żakiej
Mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, doktor teologii. Oficjalny następca Willigisa Jägera.
Obecnie dyrektor Centrum Rozwoju Osobistego, Uważności i Medytacji Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który jest jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.

Mentor i doradca biznesu. Pracował w koncernie Böhringer Ingelheim, w firmie consultingowej Pape AG w Monachium oraz jako prezes sieci Klinik Psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie.
Współtwórca trzech Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu – niemieckiej, hiszpańskiej i polskiej.

Prowadzi wykłady, kursy i warsztaty w całej Europie. Autor książek poświęconych praktyce zen oraz coachingowi.

Informacje organizacyjne

Kurs rozpoczyna się w piątek kolacją o godz.18.00, a kończy w niedzielę obiadem o godz.12.30.

Dojazd własny (mapka, strona www ośrodka) Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia.

Opłata

Opłata obejmuje: kurs, zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym w domkach dwupokojowych; w domku znajduje się aneks kuchenny, salon, łazienka. Dopłata do jedynki 100 zł/dobę. Pełne wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki) w ciągu dnia.

Opłata za kurs w 2024 roku Oddechowo, Urle

1200 zł – pełna opłata /zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym w domkach dwupokojowych, do jedynki dopłata 100 zł/dobę; wyżywienie; kurs/

Ostateczna cena zostanie podana do maja 2024 roku (zmiana może wynikać ze zmian cennika ośrodka).

Zaliczka – 300 zł płatna do 2 tygodni od rezerwacji miejsca (bezzwrotna, do miesiąca przed kursem może być jednorazowo przeniesiona na inny kurs lub sesshin). Pozostała kwota płatna na miejscu.

Nr konta:
Fundacja Pusta Chmura
IBAN: PL
SWIF: WBKPPLPP
opis przelewu: imię, nazwisko, Kurs Wprowadzenie do Zen, Oddechowo 2024

Zapisy oraz szczegółowe informacje

Agnieszka Bonar
mail: agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl
tel. +48 694 463 015

„Jak medytować” 10 porad mistrza ZEN Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.