Portret

Willigis Jäger

Willigis Jäger (7.03.1925-20.03.2020) ucieleśnia współczesną, niezależną od wyznania duchowość udzielającą odpowiedzi na nurtujące pytania ludziom, którzy poszukują w XXI wieku zrozumienia samych siebie.

Jako mistrz zen i kontemplacji został ukształtowany zarówno przez chrześcijańsko – zachodnią mistykę, jak również wschodnią, buddyjska praktykę zen. Równocześnie wyszedł poza obydwa wyznania ku temu, co jest sednem i sercem drogi duchowej zarówno w świecie Wschodu, jak i Zachodu.

Jego pojmowanie zachodnio –wschodniej mądrości bazuje na philosophia perennis (łac. filozofia wieczysta), która swój aktualny przekaz obrazuje w integralnym sposobie myślenia i działania. Częścią tej wizji jest dialog ze współczesną nauką, jak i integracja działań gospodarczo – polityczno – socjalnych, w których przejawia się ćwiczenie duchowości na co dzień.

Willigis Jäger jest założycielem centrum ćwiczeń duchowych – Ośrodka Duchowych Dróg Benediktushof – w miejscowości Holzkirchen. W ośrodku tym pracuje i mieszka. Jest współzałożycielem i inicjatorem wielu centrów duchowych w Niemczech i Europie. Jego wizja globalnej duchowości wychodzącej daleko ponad wyznania i religie znajduje swój wyraz w jego licznych książkach . Spotkała się również z szerokim uznaniem ludzi Wschodu i Zachodu praktykujących duchową ścieżkę. Willigis Jäger zyskał również uznanie zarówno jako japoński mistrz zen, jak i chiński mistrz Chan. Jako założyciel linii Zen „Pusta Chmura” oraz reformator zachodniej kontemplacji towarzyszy on wielu ludziom na całym świecie w ich duchowej praktyce.

Jest założycielem fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu – Fundacja Willigisa Jägera  (West-Östliche Weisheit -Willigis Jäger Stiftung) oferującej międzynarodową platformę wszystkim ludziom, którzy czują, że jego wizja jest bliska ich sercu.

Fragment wywiadu z Willigisem Jaegerem udzielonego we wrześniu 2012r. dla Polsko-Niemieckiej Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu.
Większość wykładów dostępnych jest w zakładce Mediateka lub na naszym kanale w YouTube.