Odosobnienia medytacyjne zen (Sesshin) linii Pusta Chmura

Prowadzenie: Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen
Zapisy: +48 694 463 015
mail: agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl

Do miejsca, w którym siedzę dzisiaj,
Wieki temu inni przychodzili, by siąść.
Minie tysiąc lat – wciąż będą przybywać.
Kto jest tym, co śpiewa, a kto tym, co słucha?
/Nguyen Cong Tru/

Zen pozostaje zawsze zen

To, co się stale zmienia, to jest jego sposób praktykowania, który jest zależny od tradycji, historii i konkretnego mistrza, zwany linią zen.

Linia Willigisa Jägera „Pusta Chmura” kładzie szczególny nacisk na praktykę zen w XXI wieku i w kulturze Zachodu, wychodząc z założenia, że istota zen nie przynależy do żadnej religii ani filozofii.

Sesshin

Jest to okresowe odosobnienie, czas intensywnej praktyki medytacyjnej (zazen). Praktykowany jest nie tylko w klasztorach, ale także w świeckich grupach adeptów zen.

Okresy medytacyjne przerywane są snem, posiłkami, czasami pracą, jednak nawet wtedy jest to rodzaj praktyki medytacyjnej.

Podczas sesshin odbywają się teisho – wykłady mistrza zen oraz dokusan – indywidualne rozmowy mistrza z uczniem.

Setsu oznacza „dotknąć”, „doświadczyć”, „napotkać”, a shin– „serca”, „umysłu”, „ducha”

Poczuj nastrój Sesshin
(film zrealizowany z okazji X Sesshin w Antoniowie)

Zazen

Zazen, dzięki któremu ćwiczymy uważność (obecność), jest po prostu przerywaniem wędrówek w stworzonych  przez siebie pejzażach myślowo- obrazowych. Jest świadomym przerywaniem ucieczki od chwili obecnej.

Podczas siedzenia konfrontujemy się bezpośrednio z rzeczywistością, ale bez pośrednictwa myśli, wyobrażeń czy fantazji.

Zazen (siedzenie w ciszy) nazywany jest w tradycji zen naszą prawdziwa naturą, byciem tu i teraz, pełną obecnością oraz urzeczywistnienia.

Rozkład dnia

5:00 – Pobudka
5:30 – Kinhin (szybkie chodzenie)
6:00-7:30 – Zazen
7:30 – Śniadanie
8:00-9:15 –praca
9:45-12:30 – Zazen
12:30 – Obiad
14:30 -15:00 – Kinhin (szybkie chodzenie)
15:00-16:00 – Zazen
16.00–16.40 – Herbata
16:45-17:00 – Zajęcia ruchowe
17:00-18:00 – Zazen
18:00 – Kolacja
19:30-20:00 – Zazen
20:00-21:00 – Teisho (wykład)
/podczas sesshin jest możliwość dokusan/

Prowadzący: mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej

Mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, doktor teologii. Oficjalny następca Willigisa Jägera.
Obecnie dyrektor Centrum Rozwoju Osobistego, Uważności i Medytacji Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który jest jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.

Coach i doradca biznesu. Pracował w koncernie Böhringer Ingelheim, w firmie consultingowej Pape AG w Monachium oraz jako prezes sieci Klinik Psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie.
Współtwórca trzech Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu – niemieckiej, hiszpańskiej i polskiej.

Prowadzi wykłady, kursy i warsztaty w całej Europie. Autor książek poświęconych praktyce zen oraz coachingowi.

Informacje organizacyjne

Sesshin rozpoczyna się w środę kolacją o godz.18.00, a kończy w niedzielę obiadem o godz.12.00.

Dojazd własny. Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia.

Opłata na 2024 rok – sesshin w Białym Domu w Antoniowie /Dolny Śląsk/

1700 zł sesshin 4-dniowe  – obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką oraz pełne wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki) w ciągu dnia, wykłady oraz praktykę
2750 zł sesshin 7-dniowe – obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką oraz pełne wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki) w ciągu dnia, wykłady oraz praktykę

Uwaga: ceny na czerwcowe sesshin w 2024 mogą ulec niewielkiej zmianie w przypadku wzrostu kosztu wyżywienia i zakwaterowania w Białym Domu

Zaliczka – 300 zł płatna do 2 tygodni od zapisów (bezzwrotna, może być jednorazowo przeniesiona na inny kurs lub sesshin). Pozostała kwota płatna na miejscu.

Opłata na 2023 rok – sesshin 4-dniowe w Oddechowo.pl w Urlach /okolice Warszawy/

2100 zł  – obejmuje zakwaterowanie w domkach z pokojami 2 i 3 osobowymi z łazienką oraz pełne wyżywienie wegetarańskie (3 posiłki) w ciągu dnia, wykłady oraz praktykę

Zaliczka – 300 zł płatna do 2 tygodni od zapisów (bezzwrotna, do miesiąca przed sesshin może być jednorazowo przeniesiona na inny kurs lub sesshin). Pozostała kwota płatna na miejscu.

Uwaga: ceny na majowe i październikowe sesshin w 2024 mogą ulec niewielkiej zmianie w przypadku wzrostu kosztu wyżywienia i zakwaterowania w Ośrodku Oddechowo.

Fundacja Pusta Chmura
IBAN: PL
SWIF: WBKPPLPP
opis przelewu: imię, nazwisko, Sesshin Zen, miejsce/termin

Zapisy oraz szczegółowe informacje

Agnieszka Bonar
mail: agnieszka.bonar@jagerfundacja.pl
tel. +48 694 463 015

„Jak medytować” 10 porad mistrza ZEN Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.