KAŻDA ŚRODA: 19.00 – 20.30 Nowe osoby prosimy o przybycie 15 minut wcześniej
Miejsce: (praktyka odbywa się w Fundacji Kannon, z którą nasza Fundacja współdzieli przestrzeń do medytacji) ul. Wilcza 27B, Lokalizacja
Opłata na utrzymanie miejsca praktyki (opłata za salę, herbatę, sprzątanie)
Pierwsze zazen: bezpłatnie | Kolejne: 20zł/jednorazowo lub 50zł/miesięcznie
Wpłaty: na konto Fundacji jako darowizna lub na miejscu.
Cotygodniowa środowa praktyka zen w siedzibie Fundacji Kannon prowadzona jest przez osoby praktykujące w linii zen Pusta Chmura. Praktyka zen linii Pusta Chmura to bezpośrednie doświadczanie rzeczywistości jako teraźniejszość. Medytacja jest pozawyznaniowa, nie jest związana z żadną doktryną religijną ani filozoficzną.
Opiera się na przekazie historycznego Buddy oraz mistrzów Chan/Zen takich jak Hui-nenh (Huineng), Chao-Chou (Joshu), ale przede wszystkim Lin-Chi (Rinzai), którego przekaz otrzymała i kontynuuje nadal w XXI wieku. Jednocześnie linia Pusta Chmura utrzymuje aktywny dialog z nurtami kontemplacji chrześcijańskiej oraz współczesnymi naukami jakimi jak antropologia, psychologia, neurobiologia i fizyka. Organizuje kongresy, sympozja i wydaje publikacje tematyczne.
Regularny zazen odbywa się w siedzibie Fundacji Kannon w samym centrum Warszawy, przy ulicy Wilczej. Jako Fundacja Mądrość Wschodu i Zachodu zostaliśmy zaproszeni przez Kannon do współtworzenia pierwszej w Warszawie przestrzeni dla medytacji transkonfesyjnej. Z radością dołączyliśmy do tego projektu, gdyż wspólną ideą obu fundacji jest stworzenie miejsca, które dawałoby możliwość praktyki medytacji bez względu na linie zen, z którą dana osoba jest związana.
PROWADZĄCY:
Zenon Mazurczak, Ewa Mroczkowska, Ewa Kuśmierczyk, Łukasz Jokiel :
Osobom prowadzącym zazen towarzyszy merytorycznie na ścieżce zen Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen linii Pusta Chmura, oficjalny następca Willigisa Jagerai dyrektor Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof , największego tego typu centrum w Europie.
CENTRUM MEDYTACJI NA WILCZEJ
Wilcza 27b to nowe miejsce na mapie Warszawy, siedziba Fundacji Kannon. Nasza Fundacja, jak i działająca w jej ramach linia zen Pusta Chmura, z wdzięcznością przyjęła możliwość uczestniczenia w tym projekcie, który w swoim założeniu ma umożliwiać spotkanie się wielu linii zen i praktyk medytacyjnych, których podstawą jest trening obecności w duchu transreligijnym. Miejsce jest dostępne codziennie dla osób szukającychw ciągu tygodnia w centrum miastamożliwości medytacji w ciszy.
Otwarcie centrum na Wilczej: wrzesień 2022
ZENDO
Zendo przy ulicy Wilczej posiada miejsca dla kilkunastu osób, nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszanie przyjścia. Maty i poduszki są dostępne na miejscu.
.
INSTRUKCJA ZAZEN
po wejściu do zendo wykonaj pokłon i zajmij miejsce przy macie i poduszce
stań przy macie i poczekaj na sygnał do osoby prowadzącej (uderzenie drewienka) do zajęcia miejsca na poduszce
usiądź na poduszce w pozycji medytacyjnej (jeśli potrzebujesz krzesła, zgłoś to wcześniej osobie prowadzącej
sesja medytacji trwa 25 minut – początek i koniec wyznacza osoba prowadząca poprzez uderzenie w gong (początek zazen – trzy gongi, koniec zazen po którym następuje kinhin – dwa gongi, ostatnie zazen – jeden gong)
po zakończeniu medytacji (sygnał gongu), wykonaj pokłon i wstań i poczekaj na sygnał (uderzenie drewienek) do kinhin (wolne chodzenie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, trwa około 10 minut)
zakończenie kinhin to także sygnał drewienek: jedno uderzenie – zatrzymaj się, drugie- wykonaj ukłon i przejdź na swoje miejsce w kierunku poruszania się grupy aż dojdziesz do swojego miejsca
stań ponownie przy macie i po sygnale prowadzącego (uderzenie drewienka) wykonaj pokłon i usiądź na poduszce
zaczyna się kolejna sesja medytacji
praktyka obejmuje 3 rudny zazen
nowe osoby prosimy o przybycie 15 minut wcześniej w celu otrzymania instrukcji praktyk
„Jak medytować” 10 porad mistrza zen Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.