Medytacja zen Warszawa

Zapraszamy na wspólną praktykę w Warszawie:

KAŻDA ŚRODA: 19.00 – 20.30
Nowe osoby prosimy o przybycie 15 minut wcześniej

Miejsce:
(praktyka odbywa się w Fundacji Kannon,
z którą nasza Fundacja współdzieli przestrzeń do medytacji)
ul. Wilcza 27B /z Wilczej wchodzi się przez furtkę po prawej stronie i na domofonie trzeba wybrać numer 302, a następnie przejść na tylne podwórko/ Lokalizacja

Opłata na utrzymanie miejsca praktyki (opłata za salę, herbatę, sprzątanie)
Pierwsze zazen: bezpłatnie | Kolejne: 20zł/jednorazowo  lub 50zł/miesięcznie
Wpłaty: na konto Fundacji jako darowizna lub na miejscu.

Nr konta bankowego fundacji: 11 1090 2398 0000 0001 5628 7627
IBAN: PL SWIFT: WBKPPLPP

PODSTAWOWE INFORMACJE:

Cotygodniowa środowa praktyka zen w siedzibie Fundacji Kannon prowadzona jest przez osoby praktykujące w linii zen Pusta Chmura. Praktyka zen linii Pusta Chmura to bezpośrednie doświadczanie rzeczywistości jako teraźniejszość. Medytacja jest pozawyznaniowa, nie jest związana z żadną doktryną religijną ani filozoficzną.

Opiera się na przekazie historycznego Buddy oraz mistrzów Chan/Zen takich jak Hui-nenh (Huineng), Chao-Chou (Joshu), ale przede wszystkim Lin-Chi (Rinzai), którego przekaz otrzymała i kontynuuje nadal w XXI wieku. Jednocześnie linia Pusta Chmura utrzymuje aktywny dialog z nurtami kontemplacji chrześcijańskiej oraz współczesnymi naukami jakimi jak antropologia, psychologia, neurobiologia i fizyka. Organizuje kongresy, sympozja i wydaje publikacje tematyczne.

Regularny zazen odbywa się w siedzibie Fundacji Kannon w samym centrum Warszawy, przy ulicy Wilczej. Jako Fundacja Mądrość Wschodu i Zachodu zostaliśmy zaproszeni przez Kannon do współtworzenia pierwszej w Warszawie przestrzeni dla medytacji transkonfesyjnej. Z radością dołączyliśmy do tego projektu, gdyż wspólną ideą obu fundacji jest stworzenie miejsca, które dawałoby możliwość praktyki medytacji bez względu na linie zen, z którą dana osoba jest związana.

PROWADZĄCY:
Zenon Mazurczak, Ewa Mroczkowska, Ewa Kuśmierczyk, Łukasz Jokiel :
Osobom prowadzącym zazen towarzyszy merytorycznie na ścieżce zen  Alexander Poraj-Żakiej, mistrz zen linii Pusta Chmura, oficjalny następca Willigisa Jagerai dyrektor Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof , największego tego typu centrum w Europie.

CENTRUM MEDYTACJI NA WILCZEJ
Wilcza 27b to nowe miejsce na mapie Warszawy, siedziba Fundacji Kannon. Nasza Fundacja, jak i działająca w jej ramach linia zen Pusta Chmura, z wdzięcznością przyjęła możliwość uczestniczenia w tym projekcie, który w swoim założeniu ma umożliwiać spotkanie się wielu linii zen i praktyk medytacyjnych, których podstawą jest trening obecności w duchu transreligijnym. Miejsce jest dostępne codziennie dla osób szukającychw ciągu tygodnia w centrum miastamożliwości medytacji w ciszy.

Otwarcie centrum na Wilczej: wrzesień 2022

OtwarcieFundacji 22-09-11 DSF9199

ZENDO
Zendo przy ulicy Wilczej posiada miejsca dla kilkunastu osób, nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszanie przyjścia. Maty i poduszki są dostępne na miejscu.

INSTRUKCJA ZAZEN

• po wejściu do zendo wykonaj pokłon i zajmij miejsce przy macie i poduszce
  • stań przy macie i poczekaj na sygnał do osoby prowadzącej (uderzenie drewienka) do zajęcia miejsca na poduszce
  • usiądź na poduszce w pozycji medytacyjnej (jeśli potrzebujesz krzesła, zgłoś to wcześniej osobie prowadzącej
  • sesja medytacji trwa 25 minut – początek i koniec wyznacza osoba prowadząca poprzez uderzenie w gong (początek zazen – trzy gongi, koniec zazen po którym następuje kinhin – dwa gongi, ostatnie zazen – jeden gong)
  • po zakończeniu medytacji (sygnał gongu), wykonaj pokłon i wstań i poczekaj na sygnał (uderzenie drewienek) do kinhin (wolne chodzenie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, trwa około 10 minut)
  • zakończenie kinhin to także sygnał drewienek: jedno uderzenie – zatrzymaj się, drugie- wykonaj ukłon i przejdź na swoje miejsce w kierunku poruszania się grupy aż dojdziesz do swojego miejsca
  • stań ponownie przy macie i po sygnale prowadzącego (uderzenie drewienka) wykonaj pokłon i usiądź na poduszce
  • zaczyna się kolejna sesja medytacji
  • praktyka obejmuje 3 rudny zazen
  • nowe osoby prosimy o przybycie 15 minut wcześniej w celu otrzymania instrukcji praktyk

„Jak medytować” 10 porad mistrza zen Linii Pusta Chmura – Alexandra Poraj – Żakieja.